Biyokütle Rüzgar Hidroelektrik Enerji Verimliliği Güneş Hidrojen Jeotermal Ruzgar Su Instagram Twitter Linkedin Youtube Facebook icon-happy icon-close icon-sad icon-download icon-search icon-cloud icon-up icon-down icon-whatsapp icon-right icon-left icon-right-alternative icon-left-alternative icon-arrow-right icon-call icon-loading icon-email icon-close icon-play icon-social-instagram icon-social-facebook icon-social-youtube
Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi

Güneş çekirdeğinde gerçekleşen füzyon reaksiyonları sonucunda açığa çıkan ışınımdan elde edilen enerjiye güneş enerjisi denir. Güneş enerjisi doğrudan veya dolaylı elektrik üretimi, sıcak su elde edilmesi, alan ısıtma ve soğutma, sanayi kuruluşları için proses ısı enerjisi ve sera ısıtması gibi uygulamalarda kullanılabilir. 

Coğrafik konumu nedeniyle ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli olarak birçok ülkeden daha avantajlı durumdadır. GEPA verilerine göre yıllık toplam güneşlenme süresi 2741 saat/yıl olan ülkemizde güneş enerjisinden elde edilen elektrik kurulu güç kapasitesi 2021 yılı itibariyle 7.324 MW’a yükselmiştir. Güneşlenme süresi değerlendirildiğinde kentimizin potansiyeli oldukça yüksektir. Kurulu güç kapasitesi olarak İzmir’deki kurulu güç kapasitesi yaklaşık 300 MW olup, Türkiye kurulu güç kapasitesinin %4,5’ine denk gelmektedir. 

Güneş enerjisi üretimi teknolojisi sürekli geliştirilmekte ve verimliliği daha yüksek sistemler üretilmektedir. Bu etkenler ile dünyada en çok yatırım yapılan yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Kentimizin konumu nedeniyle var olan yüksek güneş enerjisi potansiyelini değerlendirerek doğa dostu olan bu yenilenebilir enerji kaynağını kullanarak kent ekonomisine katkı sağlamak ve sera gazı salınımlarının en aza inmesi için üzerimize düşenin fazlasını yapabilmek adına çalışmalarımız başlatılmıştır.

Şirketimiz, Gaziemir, Kemalpaşa, Çiğli, Buca, Konak ve Bergama ilçelerinde yıllık yaklaşık 13 milyon kWh kurulu güç kapasitesine sahip projeler için çalışmalarını başlatmıştır.

Yaptığımız geliştirmeler hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?

E-Posta adresinizi bırakın ve her hafta gelişmelerden haberdar olun.

VEYA HİZMETLERİMİZİ İNCELE

*Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır.