Biyokütle Rüzgar Hidroelektrik Enerji Verimliliği Güneş Hidrojen Jeotermal Ruzgar Su Instagram Twitter Linkedin Youtube Facebook icon-happy icon-close icon-sad icon-download icon-search icon-cloud icon-up icon-down icon-whatsapp icon-right icon-left icon-right-alternative icon-left-alternative icon-arrow-right icon-call icon-loading icon-email icon-close icon-play icon-social-instagram icon-social-facebook icon-social-youtube
Jeotermal Kaynaklar

Jeotermal Kaynaklar

Jeotermal enerji, yer kabuğunun işletilebilir derinliklerinde birikmiş olan ısının meydana getirdiği bir enerji türüdür. Jeotermal enerji alanları, etkin depremlerin olduğu tektonik bakımdan aktif olan genç volkanların bulunduğu kuşaklardır. Yeryüzüne ulaşan buhar ve sıcak suyun içerdiği enerjiden ya doğrudan ya da başka enerji türlerine dönüştürülür. Elektrik üretimi, ısı üretimi ve termal turizm ve sağlık amaçlı kullanılabilmektedir. 

Türkiye jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa’nın 1. ülkesi ve kurulu güç bakımından ise Dünyanın 4. ülkesi konumundadır. Ülkemizde jeotermal kaynaklar, potansiyeli nedeni ile bölgesel ısıtma uygulamalarında ön plana çıkmaktadır. Balçova jeotermal bölgesel ısıtma sistemi 8 kuyudan oluşmaktadır ve 83-135°C sıcaklığında su 6631 konut, 2 otel ve 2 üniversiteye ait bazı binaların ısıtılması sağlanmaktadır. Buna karşın, uygulanabilir potansiyelin 1,250,000 konut olduğu ülkemizde jeotermal enerji ile bölgesel ısıtma yapılan konut sayısı 120,000 civarındadır. Bu durum jeotermal enerji ile bölgesel ısıtmanın halen büyük bir potansiyelinin olduğunu göstermektedir.

Yaptığımız geliştirmeler hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?

E-Posta adresinizi bırakın ve her hafta gelişmelerden haberdar olun.

VEYA HİZMETLERİMİZİ İNCELE

*Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır.