Biyokütle Rüzgar Hidroelektrik Enerji Verimliliği Güneş Hidrojen Jeotermal Ruzgar Su Instagram Twitter Linkedin Youtube Facebook icon-happy icon-close icon-sad icon-download icon-search icon-cloud icon-up icon-down icon-whatsapp icon-right icon-left icon-right-alternative icon-left-alternative icon-arrow-right icon-call icon-loading icon-email icon-close icon-play icon-social-instagram icon-social-facebook icon-social-youtube
Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Rüzgâr, dünya yüzeyine yakın ve atmosfer içerisinde olan, alçak basınç ve yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır. Hareket halindeki havadan elde edilen kinetik enerjiye ise Rüzgâr enerjisi denir.

Türkiye rüzgâr enerjisi potansiyeli 48.000 MW olarak belirlenmiştir. Bu potansiyele karşılık gelen toplam alan Türkiye yüz ölçümünün %1,30'una denk gelmektedir. Ülkemizde, Rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimi konusunda 2021 yılı itibariyle 9.929 MW olan kurulu gücünün yaklaşık %20’si İzmir ilinden karşılanmaktadır. Teorik potansiyeli 12.000 MW olan ilimizin hali hazırdaki kurulu güç kapasitesi teorik potansiyelin sadece %15’ini kapsamaktadır. Bununla birlikte, rüzgâr enerjisi ekipmanlarının üretilmesi noktasında da İzmir önemli bir paya sahiptir. Tüm bu özellikler İzmir ilini “Rüzgar’ın başkenti” yapmaktadır. 

Şirketimiz de kentimizin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına katkıda bulunarak rüzgâr enerjisi potansiyelini daha fazla değerlendirebilmek ve yaygın kullanımına arttırmak için araştırma çalışmalarını yürütmektedir. Aynı zamanda şirketimiz, Çeşme ve Foça ilçelerinde yıllık yaklaşık 5 milyon kWh kurulu güç kapasitesine sahip projeler için çalışmalarını başlatmıştır.

Yaptığımız geliştirmeler hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?

E-Posta adresinizi bırakın ve her hafta gelişmelerden haberdar olun.

VEYA HİZMETLERİMİZİ İNCELE

*Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır.